^Do góry
Get Adobe Flash player

Artykuły

Szansa na przedszkole

                                           

 szansa-na-przedszkole

We wrześniu 2009 r. nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu "Szansa na przedszkole" współfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej. W ramach tego projektu utworzona została alternatywna forma wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3 – 5 lat nie objętych do tej pory edukacją przedszkolną. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu (wtorek, środa, czwartek) w godzinach 8.00 – 12.00. Grupę prowadziły doświadczone nauczycielki z wieloletnim stażem pracy:  Monika Czarnecka – Zreda oraz Hanna Strojewska.

„Dziękujemy, że daliście nam SZANSĘ”

Pod takim hasłem w październiku 2009r. odbyło się uroczyste otwarcie alternatywnej formy wychowania przedszkolnego w naszym przedszkolu. Na spotkaniu obecni byli min.: Burmistrz dzielnicy Ochota pan Maurycy Komorowski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania pani Elżbieta Podkońska. I naprawdę, jest za co dziękować! Dzięki temu projektowi przez dwa lata ponad 30 ochockich dzieci mogło uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach, uczyć się nowych rzeczy i aktywnie spędzać czas z innymi dziećmi. Dodajmy, że są to dzieci, które bez tego projektu po prostu siedziałyby w domu z rodzicami. Słowa pana burmistrza skierowane do nas tego dnia, stały się jeszcze większą motywacją do działania: „Gratuluję pomysłu i konsekwencji w dochodzeniu do tak rewelacyjnego rezultatu. Po miesiącu zobaczyłem zachwycone dzieci i zadowolonych rodziców”.

 

„Szansiaki” z naszego przedszkola (bo taką nazwę przyjęła nasza grupa) miały okazję w ciągu tych dwóch lat  uczestniczyć w codziennym życiu przedszkola. Wspólne spożywanie posiłków, wyjścia na plac zabaw do ogrodu, zabawy plastyczne i muzyczne, zabawy swobodne w przytulnej i kolorowej sali, to powody dla, których dzieci codziennie rano z uśmiechem przychodziły do nas. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwinąć zainteresowania dzieci, pokazać im jak wspaniale można spędzać czas malując, rysując, wycinając. Nasze „Szansiaki” bardzo polubiły wszelkie zajęcia twórcze, braliśmy również udział w kilku dzielnicowych konkursach plastycznych.

Tradycją naszego przedszkola jest Festiwal Piosenki Przedszkolnej, nie mogło więc zabraknąć na nim naszych „Szansiaków”. W pierwszym roku dzieci zaśpiewały piosenkę „Leśna orkiestra” z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych, a w drugim bardzo znaną i lubianą piosenkę „Poszła Ola na spacerek”. Dla dzieci występ przed dużą publicznością, a przede wszystkim kontakt z rówieśnikami z przedszkola to wspaniała przygoda i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.

 

Niezapomniane chwile przeżyły nasze dzieci  w okresie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, kiedy wszyscy są dla siebie życzliwsi.  Atmosfera radości i oczekiwania pozwala na nawiązanie głębszych relacji z dziećmi i ich rodzicami. Celebrując magię tych świąt  nasze „Szansiaki” , wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami 4 latków,  piekły wspaniałe , pachnące cynamonem pierniczki.  Przygotowaliśmy również wspólnie z grupą sześciolatków bożonarodzeniowe przedstawienie, na które zostali zaproszeni rodzice oraz władze oświatowo – kulturalne dzielnicy Ochota. Wszyscy zgromadzeni otrzymali na początek słodki upominek, czyli wspomniane wcześniej pierniczki.

 

W ciągu tych dwóch lat działo się u nas naprawdę wiele fantastycznych rzeczy, wszystkich nie sposób wymienić. Starałyśmy się umożliwić dzieciom kontakt z innymi grupami tak, by uczestniczyły one jak najpełniej w codziennym życiu przedszkola. Dlatego „Szansiaki” oglądały wszystkie teatrzyki i koncerty, brały udział w balach karnawałowych, spotkaniach z Mikołajem,  konkursach i imprezach przedszkolnych np. „Święto pluszowego misia”. Warto  również wspomnieć Festyn Rodzinny w ogrodzie z okazji Dnia Dziecka, w którym  nasze „Szansiaki” brały udział ze swoimi rodzicami oraz atrakcyjne zabawy organizowane przez nauczycielki stażystki i studentki.

 

Czasem słyszymy pytania z zewnątrz: „Po co to wszystko?”, „Czy warto tak się starać?”

WARTO!!!

„Każdy uśmiech dziecka jest wart wysiłku włożonego w ten projekt” – to słowa pani Bożeny Majewskiej Ośrodka Kultury Ochoty z początków funkcjonowania naszej grupy.

Tak!  Warto dla tych uśmiechów na dziecięcych buziach i bezinteresownych podziękowań rodziców, wdzięcznych za pomoc i rozwój dzieci.

„Dwie panie zajmujące się dziećmi są im bardzo oddane. Starają się jak najlepiej zagospodarować im czas spędzony w przedszkolu. Doprowadziły do tego, że dzieci nie chcą wychodzić z przedszkola a cztery dni rozłąki z „Szansą” jest katuszą dla nich.” – to tylko jeden fragment z zebranych przez nas opinii i podziękowań rodziców.

Wzruszające było zakończenie pierwszego roku naszej działalności, kiedy żegnaliśmy sporą cześć dzieci, kontynuujących edukacje w oddziałach przedszkolnych w szkole lub innym przedszkolu. Mamy poczucie dobrze wykonanej pracy i wierzymy, że na długo zostanie to w pamięci nas wszystkich: organizatorów projektu, nauczycieli, rodziców a przede wszystkim dzieci.

 

Więcej szczegółów na stronach:
 
Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci
Oddział Terennowy Warszawa Ochota
www.szansa.warszawa.pl 
 
Informacje o programie:
"Szansa na przedszkole"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

BIP

  100x60 godlo polski    
 

Biuletyn Informacji

Publicznej

 

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej

 

Wydział Oświaty

Dzielnicy

Ochota

 

Urząd Miasta Warszawy

 

Copyright © 2013. Przedszkole nr 100 Rights Reserved.